PORADNIA LARYNGOLOGICZNA
(OTOLARYNGOLOGICZNA)

Laryngolog jest lekarzem, który pomaga pacjentom borykającym się z różnego rodzaju schorzeniami uszu, nosa, gardła czy krtani. Mogą one mieć podłoże bakteryjne lub wirusowe, czasami bywają efektem szeroko rozumianego niezdrowego stylu życia czy wykonywanej pracy ale także nowotworów głowy i szyi. W ramach laryngologii diagnozuje się i leczy również różnego rodzaju zaburzenia zmysłów: smaku, słuchu czy węchu.  Laryngolog nie tylko przeprowadza badania tych części ciała, ale też wykonuje proste zabiegi lecznicze w trybie ambulatoryjnym.

Jakie choroby diagnozuje laryngolog?

Na pewno w obrębie zainteresowania laryngologów znajdują się choroby zatok i nosa. Należą do nich ostre i przewlekłe zapalenia zatok o etiologii wirusowej, bakteryjnej i grzybiczej, ostre i przewlekłe nieżyty błony śluzowej nosa, kostniaki w obrębie zatok, zmiany nowotworowe, które mogą rozwinąć się w obrębie zatok, skrzywienie przegrody nosa, krwawienia z nosa.
Ponadto laryngolodzy zajmują się także urazami w obrębie twarzoczaszki, przebiegającymi ze złamaniem kości nosa i zatok. Diagnozowane są przez laryngologów także stany zapalne w obrębie gardła, zarówno ostre nieżyty gardła, jak i przewlekłe nieżyty z zanikaniem prawidłowej błony śluzowej. W gardle – jego części nosowej i środkowej – znajdują się migdałki podniebienne i migdałek gardłowy. Mają one tendencję do ostrych i przewlekłych zapaleń, a także przerostu tkanki chłonnej, który jest szczególnie częsty u dzieci. Laryngolodzy diagnozują również zapalenia dziąseł, zmiany na języku, w tym również nowotwory jamy ustnej i gardła. W obrębie krtani zdiagnozowane mogą być choroby nagłośni (guzy, ropnie, torbiele). Na fałdach głosowych zlokalizowane mogą być guzki śpiewacze, polipy, ziarniniaki, mogą być one obrzęknięte na całym przebiegu (obrzęki Reinkego), mogą także występować zmiany nowotworowe. Zdarza się, że jeden lub oba fałdy są nieruchome lub mają znacznie ograniczoną ruchomość – mówimy wówczas o porażeniu fałdów głosowych. Ponadto w krtani zdarzają się stany zapalne, ostre i przewlekłe, które mogą być przyczyną duszności krtaniowej. W obrębie uszu najczęściej występuje ostre i przewlekłe zapalenie ucha środkowego i zewnętrznego, woskowina przewodów słuchowych, zdarzają się także nowotwory.

Laryngolog – kiedy zgłosić się do lekarza?

Dolegliwości, które powinny skłaniać nas do wizyty u laryngologa, jest bardzo wiele. W związku z tym w pierwszej kolejności powinniśmy się zwrócić do lekarza rodzinnego, który określi, czy rzeczywiście wskazana jest konsultacja specjalisty.
Dolegliwości, które wymagają diagnostyki laryngologicznej, to nawracające bóle głowy okolicy czołowej, połączone z ropnym katarem i niedrożnością nosa, zapalenia i przerost migdałków, nawracające infekcje gardła, trudności w połykaniu, krwawienia z nosa, duszność i inne zaburzenia oddychania, ból i wyciek z ucha, zaburzenia słuchu, szumy uszne i zawroty głowy. Każda patologiczna zmiana na błonie śluzowej nosa i gardła utrzymująca się dłużej niż 2 tygodnie powinna być wskazaniem do konsultacji lekarskiej. Podobnie chrypka o niejasnej etiologii trwająca dłużej niż 4 tygodnie. Ponadto każdy guz na szyi czy twarzy powinien być oceniony przez otolaryngologa.            

Jak przebiega wizyta u laryngologa?

Wizyta u laryngologa rozpoczyna się od zebrania przez lekarza szczegółowego wywiadu. Pyta on o występujące objawy i ich nasilenie, przebyte wcześniej choroby oraz przyjmowane leki. Następnie laryngolog przechodzi do wykonania podstawowych badań fizykalnych. Może to być np. badanie palpacyjne ślinianek i węzłów chłonnych, badanie nosa za pomocą wziernika, obserwacja jamy ustnej, badanie uszu z użyciem otoskopu, a także badania krtani oraz nosogardła przy użyciu lusterka laryngologicznego. W razie potrzeby laryngolog może zlecić wykonanie analizy laboratoryjnej wydzieliny z nosa czy wymazu z gardła, a także badania obrazowe – RTGUSG czy rezonans magnetyczny.

Nasi specjaliści:

Prof. dr hab. n. med. Jarosław Markowski

Cena wizyty

250zł